Взаємозв’язок між 1-тирозином і допаміном

Багато хімічних речовин у вашому тілі створено через те, що називається біологічним шляхом. Перший спосіб вимагає молекули-попередника, як правило, з дієти. Потім вона поступово модифікується низкою ферментів, поки вона не досягне кінцевої молекули, яку можуть використовувати живі організми. Таким чином, тирозин може бути змінений, щоб стати дофаміном у вашому мозку.

Особливості тирозину

Тирозин є типом амінокислоти. У цілому 20 амінокислот, але близько дев’яти з них не можуть бути виготовлені вашим тілом і повинні бути отримані за допомогою вашої дієти. Вони відомі як незамінні амінокислоти. За даними медичного центру Університету Меріленда, тирозин є однією з незмінних амінокислот. Хоча його можна знайти в багатих білками продуктах, таких як домашня птиця, морепродукти, горіхи, молочні продукти та насіння, він також синтезується з амінокислоти фенілаланіну в організмі. Його іноді називають L-тирозином, тому що амінокислоти на Землі мають тенденцію бути “ліворукими”, а не обличчям до правої, що описує спосіб, з яким стикається бічний ланцюг амінокислот.

Функція тирозину

Тірозин бере участь у синтезі допаміну, важливого нейромедіатора – хімічного речовини, що передає сигнали між нейронами – залученими до ваших рухових функцій і настрою. Це молекула, яка допомагає увазі та навчанню, активізується у відповідь на гумор, соціальну взаємодію та харчування. Допамін також впливає на вашу здатність відчувати задоволення та біль. Проте, вона також має темну сторону: рівень допаміну збільшується такими препаратами, як героїн, алкоголь, кокаїн, нікотин та амфетаміни, відповідно до доповіді Міжнародного університету Флориди.

Перетворення до допаміну

Тірозин метаболізується безпосередньо до допаміну через спеціальний шлях у клітинах. Це здійснюється через фермент, відомий як тирозин гідроксилаза. Фермент – це протеїн, який полегшує хімічну реакцію. У цьому випадку тирозин гідроксилаза є залізозміцним ферментом, який переносить кисень з повітря в молекулу тирозину.

Перевага L-Dopa

Тірозин гідроксилаза каталізує перетворення L-тирозину до проміжної молекули, відомої як L-допа. Щоб виконати це завдання, тирозин гідроксилаза потребує кофактора – небілкової хімічної сполуки, яка зв’язується з білком для полегшення біологічної активності. L-допа – це органічна сполука, подібна за композицією до тирозину. Його також можна ізолювати та застосовувати при лікуванні різних захворювань, таких як хвороба Паркінсона.

Значимість допаміну

Допамін, нарешті, каталізується через інший фермент, який вивільняє вуглекислий газ від L-допи. Допамін – це тип катехоламіну – по суті, “бойовий або польовий” гормон, який виділяється наднирниками за умов стресу. Норадреналін і адреналін є співучасниками катехоламіну, обидва з яких можуть бути використані для синтезу дофаміну.